Zimná dovolenka v Štubajskom údolí: kompetencia a mnohorakosť

Stubaital spĺňa aj želania najnáročnejších dovolenkárov.

O tom, že práve tu bude zimná dovolenka dokonalá, nerozhoduje iba nádherná poloha a blízkosť Innsbrucku, hlavného mesta Tirolska – Stubaital je odtiaľ naozaj iba na skok. Nepomerne viac však zavážia „kompetencie“ tohto údolia ľadovcov – v ponuke zimných športov. Pod neopakovateľné zážitky sa „podpisujú“ štyri lyžiarske strediská, s horúcimi „ťahákmi“ pre lyžiarov, freeriderov i sánkarov, zjazdovky, upravené na jedničku s hviezdičkou, ponuka pre rodiny „BIG Family Stubai“ pre všetky generácie, či ponuky naviac: sánkarské dráhy, bežkárske trate, zimné chodníky na potulky „napešo“ alebo snežniciach, istota snehu od októbra až do júna, teda záruky nezabudnuteľnej zimnej dovolenky, rovnako ako excelentné nefalšované dobroty a samozrejmá pohostinnosť Štubajčanov.

Čo sa očakáva od vydarenej zimnej dovolenky? Základnými predpokladmi je pohodlná dostupnosť destinácie, kvalitne upravené zjazdovky s rozmanitým terénom a istota snehu. Rovnako dôležitou súčasťou dnešnej predstavy o strediskách sú svahy pre freeriderov, parky na skoky, ale i moderné pohodlné zariadenia. Pre deti by mali fungovať veku primeraných inštruktorov, aby si zdokonalili svoje lyžiarske zručnosti. Nuž a – rovnako pred i popri zjazdovkách by mal byť dostatok možností, aby na dovolenke nechýbala zábava. A práve tieto požiadavky Stubaital v Tirolsku do slova a do písmena – a kompetentne – spĺňa.

Starostlivosť o svahy a parky v popredí

Milovník zjazdoviek definuje pôžitok podľa počtu dlhých vlnoviek a krátkych švihov na kvalitne upravenom svahu. A toho sú si vedomí i prevádzkovatelia štyroch lyžiarskych stredísk pod štubajským ľadovcom: Stubaier Gletscher, Schlick 2000, Serlesbahnen Mieders a Elferlifte Neustift. So zasnežovaním väčšiny zjazdoviek sa začína v oblasti Stubaier Gletscher už v septembri, v ostatných troch strediskách napokon cca v polovici novembra, s bezpodmienečným dodržiavaním prísnych zákonov krajiny Tirolsko. Na 58 svahov, na ktorých platí jediný štubajský superkľúč – Stubaier Super Skipass – sa vyrojí každý deň množstvo usilovných zamestnancov na ratrakoch. Iba v jedinom zo stredísk – Stubaier Gletscher upravujú viac ako 200 ha plochu. Tak vznikajú atrakcie, ktoré dovolenkári v kráľovstve snehu tak oceňujú a milujú. O. i. novôt potešia nasl. novinky: rozšíril sa svah BIG Family Funslope pre rodiny, do Snowpark Moreboards Stubai Zoo pribudol ďalší výťah a pohodlná zjazdovka pre rodiny a generáciu 50+ v oblasti Daunferners.

Počas výstavby novej šesťmiestnej sedačky Zirmachbahn počas minulého roka vznikli v lyžiarskom stredisku Schlick 2000 v Fulpmes tri nové zjazdovky. Už v tejto sezóne sú teda pripravené tri zjazdovky, ponúkajúce pôžitok z jazdy: Kanonenrohrabfahrt, Latschenabfahrt a Wasserfallabfahrt, s najrozličnejšími stupňami náročnosti.

Popri neustálom rozvíjaní ponuky zimných športov prostredníctvom nových pohodlných lanových dráh alebo rozširovaní sveta zjazdoviek a fun-športovísk, je korunou všetkého – a vo všetkých štyroch lyžiarskych oblastiach – skvelo udržiavaná a vyznačená sieť zjazdov do údolia. Práve takto vytrvalo a neúnavne sa starajú domáci o rozsiahlu, skvelo koncipovanú ponuku zimných zariadení, napr. 70 km dlhých bežkárskych tratí alebo viac ako 80 km zimných turistických chodníkov.

Sánkovačka s certifikátom

Radosť z rýchlej jazdy garantuje v oblasti Stubaital navyše jedenásť sánkarských dráh – všetky bez rozdielu spĺňajú kritéria krajiny Tirolsko a hrdia sa tirolskou pečaťou prírodných sánkarských dráh za kvalitu. Táto pečať je nielen zárukou najvyššej kvality, ale i bezpečnosti. Pre tých, čo sa nechcú na vrchol trate šplhať po vlastných, ponúkajú lanovky Serlesbahnen v Miedersi, lanovky na Elferi v Neustifte a prevádzkovatelia Schlick 2000 Transporte dopravu nahor:i so sánkami. A tie si tam môžete hneď aj vypožičať. Sánkarské dráhy sú otvorené i na nočné sánkovanie. Trikrát do týždňa sú osvetlené dve dráhy na Elferi, jedna z nich dokonca petrolejkami a raz do týždňa pozýva na nočnú sánkovačku aj Schlick 2000.

Najmenší vo veľkom štýle

Mimoriadna ústretovosť voči deťom, rozsiahle služby, skvelá starostlivosť a primerané ponuky pre deti: to sú „parametre“ ktorými oplýva v celom údolí program BIG Family. A oceňujú ich hostia oblasti Stubaital z celého sveta. Preto sa niet čo čudovať, že údolie je viacnásobným držiteľom ocenení: Región najpriateľskejší pre rodiny v Alpách“. Program BIG Family sa netýka iba rozlohy všetkých štyroch horských lanoviek, na ktorých jazdia deti do 10 rokov v sprievode platiaceho rodiča zadarmo – platí i v hoteloch, v ubytovniach BIG Family Homes, v reštauráciách pre deti, v obchodoch so športovou výstrojou – napr. pod ľadovcom Stubaier Gletscher, kde získa rodič, ktorý si požičia výstroj, zadarmo výstroj pre svoje dieťa – ale i v ďalších zariadeniach. kpjohi

Všetko pre hosťa

Na to, aby boli všetky tieto ponuky možné, nestačilo postaviť krásne zariadenia, bolo predovšetkým nutné získať a zaujať ľudí, ktorí zámery zrealizujú. V piatich lyžiarskych školách je k dispozícii skupina učiteľov lyžovania, snowboardovania a bežkárskeho umenia, horskí vodcovia a sprievodcovia – ovládajúci i viaceré cudzie jazyky. A tento personál sa počas celej sezóny zasadzuje za to, aby hosťom sprostredkovali radosť z pohybu alebo krásu údolia. V krajine detí – BIG Family Kinderland a Miniland – a aj priamo v škôlke pri údolnej stanici Bergstation Gamsgarten pod ľadovcom Stubaier Gletscher, sa starajú o splnenie želaní najmenších kvalifikovaní odborníci rovnako, ako skvelo, ako v krajine detí BIG Ron’s Kinderland, či v miestnosti na zahriatie pre lezúňov Krabbel- und Aufwärmstube na medzistanici lanovky Froneben v stredisku Schlick 2000. Kulinárske želania splnia s ochotou a ústretovosťou hostinskí a čašníci v reštauráciách a kolibách celej oblasti, servírujúci dobroty z čerstvých regionálnych surovín. Hotelieri a poskytovatelia ubytovania zvyšujú faktor pocitu blaha zriaďovaním wellnessov a predovšetkým rodinnou atmosférou, ktorú priam vyžarujú.

Podujatia, na ktoré sa nezabúda

K vydarenej dovolenke patrí skvelá zábava. Uvoľnenú náladu prinesie do strediska Stubaier Gletscher o.i. aj Oktoberfest (11. – 12.10.2014) a premiéra Moreboards Stubai v Snowparku (17. – 19.10.2014). Okrem toho tradične otvorenie sezóny Winteropening (06.12.2014) a pravidelné nočné show v stredisku Schlick 2000. Možnosť testovania výzbroje a jeho zapožičanie núka SportScheck Gletscher Testival v stredisku Stubaier Gletscher (06. – 09.11.2014). Prísľubom informatívnych a dobrodružných zážitkov budú lavínové kempy – SAAC Lawinencamps (15./16.11.2014 a 25/26.04.2015) a kemp pre freeriderov Powder Department Freeride Camp na ľadovci (20. – 22.02.2015). Milovníci kulinariku zakotvia počas „noci dobrôt“ Dine & Wine Gourmetnacht v ocenenej reštaurácii Schaufelspitz (09./10.01.2015) alebo si obstarajú skvelé, domáce produkty na pravidelnom miestnom trhu Stubaier Bauernmarkt v Neustifte.