Mlieko na každý deň

Mlieko a mliečne výrobky, ktoré sú v súčasnosti v niektorých kampaniach znevýhodňované a zatracované, zohrávajú veľmi dôležitú úlohu vo vyváženej strave. Sú odporúčané vo výživových smerniciach vo všetkých členských štátoch EÚ.

Mlieko je dokonalý a najprirodzenejší nápoj, s ktorým sa ľudský jedinec stretáva ihneď po narodení. Je pre nás po celý život v rôznych formách nenahraditeľnou súčasťou výživy. Nezaobídeme sa bez neho ani v pokročilom veku, kedy účinkuje ako prevencia pred zákernou osteoporózou.

„Mliečne výrobky sú prírodné produkty, ktoré poskytujú organizmu všetky dôležité živiny, či už vysoko kvalitné mliečne bielkoviny, prospešné vitamíny (B, A, D, E, K), minerálne látky (najmä vápnik, fosfor, draslík, horčík, zinok), laktózu či enzýmy.“ – hovorí známy odborník na výživu a gastroenterológ MUDr. Peter Minárik. Dodáva, že za najhodnotnejšie sa považujú v mlieku živočíšne bielkoviny. Ich obsah nezávisí od obsahu tuku, takže aj nízkotučné mlieko ich má dostatok. Najvýznamnejšou bielkovinou nachádzajúcou sa v mlieku je kazeín, tvorí až 80% obsahu bielkovín.

Vedecké štúdie poukazujú nato, že mliečne výrobky ako súčasť vyváženej a pestrej stravy majú okrem svojej výživovej hodnoty tiež množstvo pozitívnych účinkov na ľudský organizmus. Mlieko a mliečne potraviny prispievajú k správnemu vývoju kostí a nízkotučné mliečne výrobky navyše podporujú kontrolu optimálnej telesnej hmotnosti. Meta-analýza a prieskum systematických štúdií o vzťahu mlieka a jeho vplyvu na organizmus priniesli významné výsledky: pravidelná konzumácia mlieka je spojená s 19% znížením srdcových ochorení, s 21% znížením cukrovky, konzumácia mliečnych výrobkov môže znižovať aj riziko vzniku infarktu.

Doprajte si pohár mlieka alebo mliečne výrobky každý deň. Vďaka pestrosti mliečnych produktov (jogurt, kyslomliečne výrobky, syry, nátierky, maslo a pod.) budete mať na tanieri vždy niečo iné…

Viac o mlieku sa dozviete na www.bieleplus.eu.