Ako dodržať svoje novoročné predsavzatie?

S koncom roka mnoho ľudí bilancuje. Dívajú sa spätne na celý rok, pokojne aj ďalej do minulosti. Bilancujú, čo sa podarilo a čo zas až tak nie. Nový rok je symbolom nového začiatku. Máme ho spojený s pocitom, že môžeme všetko zmazať a začať odznova, s čistým štítom. Zásadné zmeny v živote preto zvyčajne presúvame až na nový rok. Novoročné predsavzatie majú totiž určitú symboliku.

Tak voľajako cítime, že na nový rok všetko začína odznova. Všetko zlé chceme nechať v roku minulom a urobiť za všetkým hrubú čiaru. Novoročné predsavzatie nás má v našom rozhodnutí podporiť, dať mu určitú váhu a dôraz na jeho splnenie. Býva však úplne bežné, že novoročné predsavzatie porušíme už v januári, alebo rovno niekoľko hodín po oslavách nového roka. Ako vydržať a novoročné predsavzatie dodržať?

Novoročné predsavzatie má zaviesť do života nový zvyk, zakoreniť ho.

Aké novoročné predsavzatia sú najčastejšie? 

 • začať chudnúť,
 • športovať,
 • jesť zdravo, čo a dá napríklad aj pomocou nízkosacharidovej stravy
 • prestať fajčiť,
 • obmedziť alkohol,
 • tráviť viac času s rodinou,
 • nestresovať sa,
 • nájsť si inú prácu,
 • zarábať viac,
 • začať šetriť,
 • presťahovať sa,
 • naučiť sa niečo nové (cudzí jazyk, šiť, variť, šoférovať).

Ako si nastaviť novoročné predsavzatie?

Takto definované novoročné predsavzatie nám zvyčajne vydrží len pár dní. Ako sa prinútiť, aby novoročné predsavzatie prežilo nielen Silvester, ale fungovalo aj počas celého roka? Je potrebné si nastaviť:

 • merateľné a reálne ciele,
 • urobiť si prípravu,
 • rozdeliť si ciele,
 • mať parťáka,
 • neporovnávať,
 • odmeniť sa,
 • nevzdávať to.

Merateľné a reálne ciele

Začnite tým, že vaše ciele budú reálne a konkrétne. „Začnem behať!“ znie síce pekne, ale k ničomu vás nezaväzuje a z predsavzatia sa môžete krásne vyvliecť. „Budem behať každý deň!“ už je konkrétnejší plán. Ak s behaním nemáte skúsenosti, zomelie vás to pravdepodobne už prvých niekoľko dní. V čase, kedy má telo regenerovať, ho budete nútiť k ďalšiemu behaniu, aby ste splnili cieľ. „3x týždenne si pôjdem zabehať“ je už konkrétny cieľ a pre začiatočníka dosiahnuteľný.

Urobte si prípravu

Nič pre splnenie predsavzatia nerobíte. Aj keď je pravda, že zabehať si môžete ísť kamkoľvek, kedykoľvek a prakticky v čomkoľvek, novoročné predsavzatie týmto nič nerobením nepodporíte. Začiatočník si potrebuje vyzistiť fakty o tom, ako sa správne behá a ako začať. Behanie neznamená hneď na začiatok ubehnúť 5 kilometrov. K vášmu predsavzatiu pristupujte tak, že si vypracujete plán. Pokojne v ňom môže byť to, že si budete o problematike zatiaľ len čítať.

Rozdeľte si ciele

Ďalšia zásada, ktorá nám pomôže dodržať novoročné predsavzatie a prísť s ním až do zdarného konca, je rozdelenie tlaku a rozpracovanie jedného veľkého cieľa na viacero menších. Vy si stanovíte cestu, ako môžete dosiahnuť úspech a ujasníte si všetko v hlave. Splnenie čiastkových cieľov pre vás bude spätná väzba, uvidíte posun a ten vás bude ďalej motivovať.

Rada! Zabudnite na 30denné výzvy. Dosiahnuteľný cieľ musí byť dlhodobo udržateľný. Nemali by ste mať ciele, ktoré po dosiahnutí pustíte z hlavy, ale s ktorými budete naďalej pracovať a dokážete ich  niekoľko nasledujúcich mesiacov udržať.

Parťák sa hodí vždy

Nezostávajte s predsavzatím sami. S parťákom budete mať oporu. Neviete, ako sa vymaniť z problémov a ako bojovať so svojou psychikou? Nájdite si parťáka. Môže ísť o niekoho, kto bude mať rovnaké predsavzatie a bude tak bojovať rovnako ako vy. Môže to byť aj niekto úplne bokom, komu sa zveríte so svojimi plánmi, kto vás vypočuje, podporí. Nebudete na to jednoducho sami.

Rada! Zapisujte si svoj postup. Zdokumentujte si, ako ste začínali. Bude to pre vás zaujímavá spomienka a ďalší rozvoj motivácie. Uvidíte, kam ste sa dostali a ako sa vám podarilo časť cieľa splniť.

Máte parťáka, ktorý má svoje novoročné predsavzatie a motivujte sa navzájom. Logicky si porovnávajte svoje výsledky, avšak vo výsledku z toho vychádzate horšie? To rozhodne nie je príjemné ani motivačné. Prestaňte porovnávať! Každý z vás má iné štartovacie podmienky. Ak ide o chudnutie, má každý človek iný metabolizmus, inú schopnosť zvládať stres, inú potrebu spánku. Myslite na seba, primárne na seba. Aj napriek tomu, že na výsledky musíte čakať dlhšie ako ostatní, neznamená to, že robíte niečo zle. Napríklad práve preto, že venujete dosiahnutiu cieľa viac času, zžijete sa s novým životným štýlom a budete schopní držať sa ho dlhodobo.

Odmeňte sa

Zapojte do plnenia cieľov aj odmeny. Je jasné, že pri chudnutí to nebude tabuľka čokolády na večeru. Čo tak nové legíny, nové činky, výlet do wellness, návšteva kaderníka, nový kurz? Dajte si pekné lákavé odmeny a užite si ich. Motivácia bude opäť o niečo silnejšia.

Nevzdávajte to 

Prvý neúspech považujete za koniec? Pustite to z hlavy! Držíte ketónovú diétu, za cieľ ste si dali vyhýba sa cez Vianoce sacharidom, ale na Silvestra alebo na návšteve ste si dopriali vianočné pečivo a dali si víno. Teraz vás najskôr hryzie svedomie? Vyšmyklo sa vám to spod kontroly? Aj to sa stáva. Neopúšťajte hneď kvôli tomu svoje sny. Aj novoročné predsavzatia vyžadujú silnú  vôľu a prekonávanie prekážok. Z neúspechu sa poučte, zmierte sa s tým, čo sa stalo a pokračujte ďalej. Mate na konte novú životnú skúsenosť.

Silvester je za nami a vám je jasné, že nech ste si predsavzali čokoľvek, od zajtrajšieho dňa novoročné predsavzatie nezvládate plniť. Nový rok vás nemá vopred stresovať, pretože sa od váš čakajú novoročné predsavzatia a ich poctivé plnenie. Ak sa vám viac pozdáva pomalší prístup bez tlaku okolia, začnite predsavzatie držať kedykoľvek inokedy v priebehu roka. Okolie bude obdivovať úspechy, ktoré ste dosiahli, pritom nebudete v strese z ich zvedavých pohľadov a otázok.