Pravidelná konzumácia energetických nápojov – áno, či nie?

Nové fakty, ktoré priniesol Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) prostredníctvom publikovaného vedeckého výskumu hovoria, že zdravý dospelý človek môže bez rizika vypiť 5 plechoviek energetického nápoja (5×250 ml) denne. Do výskumu sa zapojilo 66 531 ľudí, pričom cieľom bolo vydať vedecké stanovisko k bezpečnosti kofeínu a možného pôsobenia medzi kofeínom a inými bežnými prvkami.

Mnoho ľudí stále neprávom považuje energetické nápoje za nepriateľa. Je dobré vedieť, že káva obsahuje rovnaké množstvo kofeínu ako 250 ml plechovka energetického nápoja a kofeín sa nachádza aj v sódach, čaji, a dokonca čokoláde. Výrobcovia energetických nápojov však vždy umiestňujú na svoje obaly výstrahu, že sa majú ako ktorékoľvek iné užívať s mierou. Pozrime sa spoločne na ďalšie prekvapivé zistenia:

Zdravý človek môže bez rizika vypiť 2 plechovky energetického nápoja naraz (5×250 ml)  

Jednorazové dávky kofeínu do 200mg nepredstavujú riziko. Toto množstvo nevyvoláva žiadne zmeny v krvnom tlaku, krvnom obehu myokardu, telesnej teplote a rovnováhe vody. Okrem toho nezhoršuje výkon pri športových činnostiach.

Dospelý človek môže požívať energetické nápoje spolu s alkoholom

Podľa tohto oficiálneho najvyššieho vedeckého stanoviska z roku 2015 od EFSA nemajú ďalšie zložky energetických nápojov (napr. taurín, D-glukurono-γ-laktón a iné) ani alkohol škodlivé interakcie s kofeínom.Navyše nie je identifikovaná ani otrava alkoholom.

Energetické nápoje obsahujú vždy rovnaké množstvo kofeínu

Každá plechovka energetického nápoja obsahuje štandardné množstvo kofeínu. Zákazníci majú možnosť si vždy skontrolovať presné množstvo, ktoré skonzumujú pri jednej dávke. Preto je dôležité si sledovať jeho denný príjem. Pri pití kávy nemáme k dispozícii také presné údaje, keďže množstvo kofeínu v priemernej šálke sa môže líšiť v závislosti od metódy prípravy.

Energetické nápoje podporujú mozgovú činnosť a schopnosť sústrediť sa

Štúdie potvrdila, že energetické nápoje naozaj podporujú funkcie mozgu ako je pamäť, pozornosť a reakčný čas. Zároveň energetické nápoje s obsahom vitamínov a taurínu majú početné prospešné účinky na správanie. V jednej takejto štúdii, kde účastníci pili energetický nápoj s obsahom kofeínu (75mg) a cukru sa zistilo, že energetické nápoje výrazne zvýšili hladinu energie a zlepšili reakčný čas. 11 dobrovoľníkov sa podujalo na experiment simulácie šoférovania pri únave. Ich reakčný čas a schopnosť zostať na dráhe sa výrazne zlepšila, a udržala sa tak 2 hodiny po požití nápoja.

Energetické nápoje sú dostupné v nespočetnom množstve príchutí a ponúkajú ich konzumáciu bez prijímania kalórií

Pre tých, ktorí nemajú radi chuť kávy alebo čaju, môžu byť energetické nápoje skvelou voľbou, keďže existujú v nespočetnom množstve jedinečných chutí.Čo sa týka kalórií, tak čierna káva prakticky neobsahuje žiadne, no je málo ľudí ju v tejto forme pije. Zvyčajne si pridávajú cukor, mlieko alebo smotanu, čo môže viesť ku kaloricky nabitému rannému nápoju. Pokiaľ ide o energetické nápoje, existuje široké spektrum bezkalorických možností, a okrem kofeínu obsahujú aj vitamíny.

Kofeín MÔŽETE prijímať aj poobede

Niektorí ľudia sa z opatrnosti vyhýbajú kofeínovým nápojom popoludňajších hodinách, aby predišli nežiaducim vedľajším účinkom ako je nespavosť, poruchy spánku a pod. Takáto opatrnosť je však z veľkej časti neopodstatnená. Telo spracuje kofeín relatívne rýchlo. Účinky je cítiť čoskoro po požití, no sú dosť krátkodobé. Pečeň – orgán, ktorý je najviac zodpovedný za rozklad kofeínu, spracuje po približne 4-5 hodinách už polovicu jeho prijatej porcie. Po 8 hodinách sa dôjde k rozkladu až 75% spomínaného stimulantu.