Bratislava hostila české a slovenské finále The Bartenders Society 2019

The Bartenders Society je svetová barmanská súťaž koktailov na báze agricole rhum značky Saint James. Zastrešuje ju spoločnosť La Martiniquaise, ktorá má značku vo svojom portfóliu. Spoločné národné finále Českej a Slovenskej republiky sa konalo v pondelok 15. apríla – bratislavský bar Le Club privítal 20 barmanov z Českej a Slovenskej republiky, ktorých úlohou bolo pripraviť koktail z rumu Saint James inšpirovaného gastronómiou. Vidieť tak bolo možné koktaily inšpirované zmrzlinou, cheesecakeom a ďalšími obľúbenými dezertmi, ale aj drinky, ktorých základom bol rum infuzovaný opečenou slaninou či zeleným čajom.

Českú skupinu s prehľadom ovládol Daniel Jach z brnianskeho Shot baru so svojím koktailom Čízkejk, ktorého základom bol Saint James Blanc infuzovaný maslovými sušienkami a limetovou kôrou. Druhé miesto obsadil Martin Kůla z baru La casa de la Havana Vieja (Praha) s koktailom James Rose vychádzajúceho z kreolskej kuchyne. Tretiu priečku obsadil Charlie Lorenzi, rovnako z baru La casa de la Havana Vieja, a jeho koktail Rhum rules inšpirovaný lokálnym exotickým ovocím z Martiniku, odkiaľ pochádzajú aj rumy Saint James. Zástupcovia baru La casa de la Havana Vieja si odniesli zároveň cenu za najlepšiu komunikáciu súťažných koktailov na sociálnych sieťach.

Medzi slovenskými barmanmi dominoval Richard Lepieš z Lobby baru v hoteli Kempinski High Tatras so svojím koktailom 7th Heaven, skombinovaného z rumu Saint James Blanc, Grand Marnier, Bentianna a malín. Kristián Kroták z Antique American Bar Bratislava obsadil s koktailom Flip & Shout druhé miesto, základom bol Saint James Blanc infuzovaný marlenkou. Tretie miesto obsadila Ivana Kurillová z baru Antique American s koktailom Quadelope, ktorého súčasťou bola okrem rumu Saint James Amber tiež kombucha. Cenu za najlepšiu komunikáciu na sociálnych sieťach si odniesol Lobby bar Kempinski High Tatras.

A kto sa zúčastní svetového finále? Porotu v zložení William Ploquin-Maurell (zástupca spoločnosti La Martiniquese), Tony Velich (brand ambassador World Class) a Aleš Svojanovský (prezident Českej barmanskej asociácie) najviac oslovil koktail Čízkejk Daniela Jacha, ktorý tak bude už v máji reprezentovať česko-slovenskú barmanskú komunitu v Paríži. Prajeme veľa šťastia v májovom zápolení vo veľmi silnej konkurencii barmanov z celého sveta. 

Čízkejk – Daniel Jach

2cl Saint James Blanc Agricole infuzovaný maslovými sušienkami a limetkou

1cl White Cacao Liqeuer

0,5cl domáci limetkový cordial

1,5cl bio kokosová voda

top up smotana  

7th Heaven – Richard Lepieš

40 ml Saint James Rhum Blanc Agricole

15 ml Grand Marnier

10 ml Bentianna

40 ml malinové pyré

40 ml Ruby chocolate toping