TP-Link predstavuje miniatúrny dvojpásmový Wi-Fi router

Spoločnosť TP-Link, popredný svetový dodávateľ sieťových produktov pre domácnosti a malé firmy, uvádza na slovenský trh Wi-Fi router TP-Link TL-WR902AC v prevedení „nano“. Miniatúrny router napájaný z rozhrania USB je vhodný na cesty, pre príležitostné použitie alebo časté prenášanie.

Pokryje signálom jednu stredne veľkú miestnosť a je určený predovšetkým pre použitie s tabletmi, inteligentnými telefónmi, prenosnými hernými konzolami a inými prenosnými elektronickými bezdrôtovými zariadeniami. Hoci sa schová do dlane jednej ruky, je vybavený najmodernejším zabezpečením, podporuje viac bezdrôtových režimov a ponúka prenosovú rýchlosť až 733 Mbit/s v štandarde 802.11ac, pohodlne dostačujúci pre všetky bežné činnosti vrátane streamovania videa a online hier. Do USB portu je možné zapojiť mobilný 3G/4G modem pre prístup k internetu skutočne kdekoľvek. Zariadenie môže slúžiť aj ako powerbanka pre dobíjanie iných zariadení, napr. mobilných telefónov, prostredníctvom portu USB.

Router TL-WR902AC s veľkosťou približne polovice robustnejšieho inteligentného telefónu sa ľahko zmestí do vrecka. K jeho sprevádzkovaniu stačí pripojiť ethernetový kábel, napr. do zásuvky v hotelovej izbe, a po zadaní východzieho hesla ihneď vznikne bezdrôtový prístupový bod.

Zariadenie podporuje niekoľko prevádzkových režimov: router – po pripojení k ethernetu alebo 3G/4G USB modemu vytvorí súkromnú bezdrôtovú sieť, ktorá má navonok iba jednu IP adresu, hotspot – po pripojení k verejnému prístupovému bodu vytvorí súkromný hotspot, extender – pre rozšírenie pokrytia signálom, klient – ako bezdrôtový adaptér pre pripojenie zariadení, ktoré nemajú vlastný Wi-Fi modul, a prístupový bod – pre domácu bezdrôtovú sieť.

Router je možné napájať buď zo sieťového adaptéra alebo z počítača či powerbanky mikro USB káblom. Druhý, multifunkčný USB port umožňuje zdieľať súbory a multimédia medzi rôznymi počítačmi prostredníctvom internetového prehliadača. USB port môže sám slúžiť pre napájanie iných zariadení, ako sú mobilné telefóny, tablety, GPS navigácie apod.

Použitie routeru na cestách v neznámom prostredí vyžaduje účinnú ochranu. Router TL-WR802N ponúka silné šifrovanie WPA-PSK/WPA2-PSK až so 152bitovým kľúčom. Proti prípadným útočníkom používateľa chráni aj vstavaný firewall a možnosť nastavenia filtra IP adries, MAC adries a domén.

Kľúčové vlastnosti:

  • Rýchle bezdrôtové pripojenie až 733 Mbit/s dostatočné pre video komunikáciu, streamovanie multimédií a online hry
  • Vreckové prevedenie na doma aj na cesty pre pripojenie k internetu prostredníctvom Wi-Fi, mobilnej siete alebo LAN
  • Podpora viacerých bezdrôtových režimov pre rôzne spôsoby využitia
  • Napájanie cez mikro USB port zo sieťového adaptéru, powerbanky alebo počítača
  • Multifunkčný USB port pre zdieľanie súborov, napájanie iných zariadení alebo pripojenie mobilného 3G/4G modemu
  • Robustné zabezpečenie so silným šifrovaním