Dáta na USB chráni menej než tretina

Z prieskumu, ktorý realizovala spoločnosť ESET v spolupráci s internetovým portálom Seznam.cz v júni 20171 vyplýva, že USB disky na prenos dát využíva viac ako 81% ľudí, ale len 27% z nich chráni ich obsah šifrovaním, heslom alebo hardvérovým kľúčom. Externé pamäťové zariadenia si výrazne menej chránia mladí ľudia vo veku do 24 rokov. Na tlačových stretnutiach spoločnosti Kingston v Prahe a Brne tieto výsledky prezentovali zástupcovia spoločnosti ESET, ktorá tento prieskum iniciovala. „Polovica ľudí už zažila na vlastnej koži alebo u niektorého zo svojich kolegov, že sa im USB disk neopraviteľne poškodil. Tretina sa stretla so stratou disku a sedem percent má skúsenosť s jeho odcudzením,“ pokračuje ďalej Miroslav Dvořák, technický riaditeľ spoločnosti ESET.

Citlivé firemné a pracovné dáta ukladá 23 percent používateľov

Tí, čo majú zažitú negatívnu skúsenosť s USB diskom, ho však naďalej používajú na pracovné účely, a dokonca viac než tí, ktorí podobnú skúsenosť zatiaľ nemajú. V drvivej väčšine prípadov si ľudia na USB flash disky nahrávajú súkromné dáta (v 82 percentách), avšak štyria z desiatich Čechov ich využívajú aj pre pracovné súbory. Citlivé firemné a pracovné dáta USB flash diskom zveruje štvrtina respondentov, presnejšie až 23 percent. Tretina tých, čo niekedy stratili USB disk alebo sa im neopraviteľne poškodil, ho ďalej využíva na ukladanie pracovných i dôverných dát. Dobrou správou však je, že tí, ktorým sa v minulosti USB disk poškodil, ho dnes mierne častejšie chránia. „Všeobecne však platí, že ešte stále máme v ochrane citlivých dát na externých úložných zariadeniach čo doháňať,“ uzatvára Miroslav Dvořák.

 

Väčšina firiem nemá smernice na používanie flash diskov

„Interný prieskum medzi našimi zákazníkmi odhalil, že väčšina podnikov u nás stále nemá definovanú žiadnu politiku na používanie a správu pamäťových zariadení,“ uviedol Marcin Gaczor, Business Development Manager v spoločnosti Kingston. „Zvyšuje sa tak riziko neautorizovaného prístupu, úniku dôverných informácií a porušenia bezpečnostných smerníc.“

Riešením môže byť využitie šifrovaných USB diskov novej generácie spoločnosti Kingston, ktorá po akvizícii kľúčových technológií IronKey ponúka široké portfólio zabezpečených flash diskov, od disku s hardvérovou klávesnicou cez modely s vlastným antivírusovým enginom, až po flash disky s možnosťou centrálnej správy.

„Tieto šifrované disky pomáhajú firmám zostať v zhode s bezpečnostnými aj právnymi predpismi a spĺňajú aj tie najprísnejšie bezpečnostné kritériá,“ potvrdil Jakub Mazal, bezpečnostný poradca v českej spoločnosti COMGUARD a.s., ktorá sa zaoberá distribúciou zabezpečených flash diskov.

Všetky zabezpečené USB disky od Kingston ponúkajú hardvérové ​​šifrovanie 256-bit AES v XTS módu na zaistenie 100% dôvernosti ukladaných dát. Disk DataTraveler Vault Privacy 3.0 navyše obsahuje osvedčenú antivírusovú ochranu ESET NOD32®. Flash disky IronKey majú navyše certifikáciu medzinárodne uznávaného bezpečnostného štandardu FIPS 140-2 level 3. Pri diskoch DataTraveler Vault Privacy a IronKey ponúka Kingston s využitím softvéru SafeConsole a IronKey EMS tiež možnosť centrálnej správy. „Centrálna správa poskytuje výkonnú sadu nástrojov, ktoré umožnia IT administrátorom udržať kontrolu nad všetkými spravovanými diskami. Vďaka tomu je možné vzdialene resetovať heslá, nastavovať heslá a firemné politiky, či vzdialene mazať obsah, vynucovať zásady šifrovania a podobne. Centrálna správa poskytuje vysokú úroveň podpory a garanciu vždy aktuálnej verzie softvéru,“ dodáva Jakub Mazal z COMGUARD.