Výnimočné dedičstvo rumu Zacapa.

Značku Ron Zacapa® Centenario nie je potrebné predstavovať. Tento ultra prémiový spirit pôvodom z Guatemaly je mnohými odborníkmi považovaný za najlepší rum na svete. Slovensko je krajinou, ktorá holduje kvalitným nápojom a rum Zacapa sa stáva stále obľúbenejším aj u nás. V Bratislave sa tak na jeho počesť uskutočnil jedinečný event plný chuti a vôní Karibiku, kde sa slávnostne pokrstila nová fľašu výnimočného Ron Zacapa X.O.

Zacapa® Centenario je rumom jedinečnej kvality a komplexnosti. Jeho príbeh sa začína doslova na zemi – cukrovou trstinou, ktorá rastie v nížinách Guatemaly, pokračuje jedinečným procesom zrenia vo výške 2.333 metrov nad úrovňou mora a každý aspekt jeho výroby prebieha pod dohľadom Loreny Vásquez, Zacapa Master Blender. Existujú dva najznámejšie druhy tohto spiritu – delikátny a komplexný Zacapa 23 y.o. a expresívny a vyvážený Zacapa X.O., ktorý často nazývajú „koňakom spomedzi rumov“.

Dokonalú kombináciu sladkosti, korenín, ovocia a vyváženú chuť Zacapa X.O. prinieslo vybraným hosťom jedinečné podujatie, ktoré sa konalo v bratislavskej reštaurácii Lemon Tree. Pozvanie naň prijal špeciálny hosť z Guatelamy Rebecca Quinonez, Global Brand Ambassador Zacapa. Počas eventu Rebecca vtiahla hostí do príbehu a histórie tohto výnimočného nápoja a previedla ich zážitkovým tastingom. Svoju live performance za barom vo forme perfect serve na Zacapu následne predviedol historicky prvý víťaz World Class Slovakia, ambassador Tony Velich z domáceho Sky Baru.

Vyvrcholením sa stalo odhalenie a krst novej fľaše exkluzívneho rumu Ron Zacapa X.O. Moderný dizajn novej fľaše podčiarkuje jej luxusný obsah, ktorý súperi s najlepšími koňakmi. Nová Zacapa X.O. sa vyznačuje tvarom dekantera a je vyzdobená zlatým „petate“, typickým pre Guatemalu a značku Zacapa. „Rum Zacapa patrí k najlepším ultra prémiovým spiritom na svete a teší sa veľkej obľube aj u nás. Sme radi, že nás svojou návštevou poctila odborníčka svetu rumov Rebecca Quinonez, spolu s ktorou sme verejnosti predstavili novú fľašu Zacapa X.O.,“ uviedol Martin Dobiš, zástupca spoločnosti Italmarket Slovakia, ktorá zastrešuje značku Zacapa na Slovensku.

Ron Zacapa® Centenario.

Príbeh rumu Zacapa začal v Zacapaneca, malom mestečku v Guatemale, kde sa väčšina populácie živí remeselnou výrobou. Rum Zacapa bol pôvodne vyrábaný špeciálne len pre majiteľov Industrias Licoreras Distillery, ale vďaka svojej výnimočnosti sa dostal do sveta a stal sa najlepším rumom.

Zapaca je destilovaná z fermentovaného čistého panenského medu z cukrovej trstiny. Zreje systémom Solera v nadmorskej výške 2.333 metrov v sudoch z bielych dubov, v ktorých zreli predtým Bourbon a Sherry Pedro Ximenez. Dubová aróma hovorí o starnutí a vycibrenom vkuse. Vrstvou za vrstvou cítiť chuť muškátových orieškov, opekaných lieskových orechov a náznak karamelu.

Ron Zacapa Centenario X.O. je naviac na dva roky ukladaný do sudov z francúzskych dubov, v ktorých bol predtým uložený koňak. Je vyrábaný z tých najstarostlivejšie vyberaných rumov s priemerným vekom 25 rokov, ktoré sú následne viac ako rok miešané, aby bola dosiahnutá perfektná rovnováha v zložení vône a chuti.