- Nová séria spotrebičov Electrolux, ktorá sa postará o vašu bielizeň – starajte sa o to, na čom vám záleží
- Čo vám v jeseni ušetrí čas a peniaze?
- Detská móda do dažďa: Tieto jesenné kúsky by v šatníku vašich malých dobrodruhov nemali chýbať!
- Tesco pokračuje v boji proti menštruačnej chudobe: Slovenky ušetrili už 30-tisíc eur
- Tešíte sa do školy?
Kašeľ je najčastejší príznak ochorenia dýchacích ciest
Kašeľ sám osebe nie je chorobou. Môže vzniknúť ako neškodná reakcia na prašné prostredie, ale byť aj signálom vážnejšieho ochorenia. S kašľom, ktorý sa spája s ľahšími ochoreniami dýchacích ciest typickými pre toto jesenné obdobie, si môžeme poradiť aj sami s pomocou voľnopredajných prípravkov.
Avšak detskí lekári minulý rok zaznamenali takmer milión pacientov, detí a mladých ľudí. Najviac ich potrápili práve choroby dýchacej sústavy. Priemerne deti do 1 roka navštívili lekára dvadsať krát, staršie, do 5 rokov, osem krát a do osemnásť rokov približne päť krát do roka.
V tomto období sú najčastejšou príčinou kašľa vírusy a baktérie v našich dýchacích cestách. U detí sprevádza kašeľ vírusová infekcia vo viac ako 90 percentách prípadov. ,,Kašeľ je prirodzeným a dôležitým obranným mechanizmom organizmu,“ vysvetľuje pediatrička MUDr. Katarína Šimovičová. Súčasne je najčastejším sprievodným príznakom ochorení dýchacích ciest.
V zásade rozoznávame dva základné druhy kašľa: Suchému, dráždivému kašľu odborníci hovoria aj neproduktívny. Vyskytuje sa na začiatku infekčného ochorenia, keď sú hlieny ešte husté a nedarí sa ich dobre vykašliavať. Vlhký, produktívny kašeľ vzniká, keď sa už hlien v dýchacích cestách pohybuje. Sprevádza ho vykašliavanie hlienov v rôznom množstve.
Suchý kašeľ nemá žiadny liečivý účinok, takže je možné tlmiť ho liekmi nazývanými antitusiká. Tie ovplyvňujú dráždivé podnety z dýchacích ciest. Pacienta totiž obťažuje, často veľmi vyčerpáva. Vlhký kašeľ sa už nesmie potláčať liekmi, ktoré ho zastavujú. Treba ho podporiť prostriedkami, ktoré hlieny skvapalňujú a podporujú ich vykašliavanie. Tým sa odborne hovorí mukolytiká (znižujú hustotu hlienu) a expektoranciá (pomáhajú hlien dostať von z dýchacích ciest).
Nie vždy je však jednoduché určiť správne typ kašľa, najmä ak sa suchý a produktívny kašeľ striedajú. Aj, ale nielen vtedy je vhodný čisto prírodný prípravok odporúčaný pri suchom aj vlhkom type kašľa. Sirup proti kašľu Stodal je možné podávať deťom od 0+ rokov, takisto po konzultácii s lekárom alebo lekárnikom aj tehotným a dojčiacim ženám. Výhodou sirupu je, že poskytuje ochranu na prírodnom základe, môže sa kombinovať aj s inými liekmi proti kašľu a prechladnutiu a nezaťažuje organizmus.