Je káva priateľ – nepriateľ zubov ?

Jedna časť populácie ju miluje, druhá zatracuje. Niektorí tvrdia, že je zdraviu prospešná, iní zase opak. Aká je teda pravda o pôsobení čierneho moku na zdravie a na náš chrup?

Pozitíva a negatíva pitia kávy

O močopudných účinkoch čierneho moku sme si mohli prečítať kvantá informácii, avšak najnovšie štúdie z roku 2014 prišli s tvrdením, že to nie je 100% informácia. Káva má povzbudzujúce a vďaka vysokému obsahu antioxidantov aj ochranné účinky. Počet antioxidantov závisí od druhu kávy, jej spracovania a miery opraženia. V rozumnej miere je príjemným zdrojom energie a pozitívne vplýva na koncentráciu, kognitívne funkcie a výdrž svalov.

Kofeín v káve stimuluje centrálny nervový systém, čo sa prejaví vylúčením adrenalínu z nadobličiek. Tento hormón spôsobuje zrýchlený tep, dýchanie a zvýšený tlak. Horká chuť stimuluje trávenie. Káva naopak nepriaznivo vplýva na hladinu cukru v krvi, pretože práve kofeín núti pečeň vylúčiť glykogén do krvného obehu, čo má za následok zvýšenie hladiny cukru v krvi.

Ako vplýva káva na belosť nášho chrupu?

Kyseliny obsiahnuté v káve narúšajú sklovinu, farbia zuby žltkavými, či hnedými škvrnami a robia na nich povlak. Sfarbenie zubov závisí od množstva konzumácie kávy a tiež od genetickej predispozície štruktúry zuba, tvorby slín a mnohých iných faktorov.. Aby si ľudia obľubujúci kofeín udržali čo najdlhšie biele zuby,  mali by určite dbať na dôkladnú ústnu hygienu.

Lacalut white & repair zubná pasta remineralizuje zubnú sklovinu prírodnou zložkou hydroxyapatitom, ktorý je v zubnej sklovine obsiahnutý cca z 97 %, je teda hlavnou zložkou a pôsobí ako “tekutá zubná sklovina”. Obnovuje jej poškodený povrch, vďaka čomu budú zuby hladšie a odolnejšie. Použitím špeciálnych obsahových látok sa sfarbenie zubov napríklad od kávy, čaju, červeného vína zmierni prípadne úplne zmizne. U ľudí obľubujúcich kávu a pri viditeľnej pigmentácií ich zubov odporúčam absolvovanie dentálnej hygieny v ambulancii v častejších intervaloch,” odporúča stomatologička.

Ako by mala vyzerať správna starostlivosť o zuby?

Už od útleho detstva nám rodičia vštepovali, že správna starostlivosť o zuby predstavuje rannú a večernú hygienu všetkých zubov.

  1. Základom dentálnej hygieny je výber zubnej kefky. „O správnom výbere by sa mal pacient poradiť so stomatológom a dentálnou hygieničkou,“ dopĺňa odborníčka.
  2.  Náš tip: Lacalut white zubná kefka
  3. Pri čistení by sme mali používať kefku, ktorou vieme v ústach dosiahnuť všetky plôšky .. Nemali by sme určite zabúdať na medzizubné priestory a čistenie jazyka. Na trhu sú na to dostupné pomôcky ako medzizubné kefky Lacalut dentálna niť Lacalut a škrabka na jazyk.
  4. Pri čistení zubov by sme nemali vynechať žiadnu zubnú plôšku. Aby bolo čistenie efektívne, odporúčam návštevu dentálnej hygieničky, ktorá pacientovi poradí podľa zdravotného stavu úst konkrétnu techniku a zároveň uskutoční inštruktáž s kefkou v ústach.

Ktorých zlozvykov sa dopúšťame pri čistení zubov:

  1. Použitie neprimeranej sily a tlaku pri čistení zubov zubnou kefkou, čo sa prejavuje viditeľným defektom v sklovine.
  2. Nevhodné použitie dentálnej nite a medzizubnej kefky, kedy môže dôjsť k natrhnutiu ďasna v medzizubnom priestore.
  3. Výber nesprávnej veľkosti medzizubnej kefky.
  4. Nepravidelnosť zubnej hygieny. Pri ústnej starostlivosti neplatí, že ak si dnes zuby neumyjem, zajtra si ich budem čistiť o niekoľko minút dlhšie. Práve ich neumytie nás môže stáť pár návštev u stomatológa naviac. Lacalut predstavuje komplexnú a medicinálnu starostlivosť o ústnu dutinu, ponúka celú škálu produktov na zubnú hygienu pre celú rodinu: zubné pasty, ústne vody, zubné a medzizubné kefky či nite. Účinky produktov Lacalut zastrešujú všetky bežné stomatologické problémy, od citlivých zubov, cez parodontitídu až po šetrné bielenie a regeneráciu zubnej skloviny. Spoločnosť Pharmatheiss Cosmetics vytvára inovatívny rad produktov najvyššej kvality na každodennú starostlivosť o ústnu dutinu od prvých zúbkov až po „tretie“ zuby.

Viac informácií na www.naturprodukt.sk www.lacalut.sk