Výdaje na voľnopredajné lieky rastú

Slováci vlani kúpili 66 miliónov balení liekov za 315 miliónov eur. K medziročnému nárastu o 8,72 percent prispeli najviac lieky proti chrípke, nachladnutiu a bolesti.

Pri návšteve lekárne uvidíte, pravdepodobne ako prvý, regál s voľnopredajnými liekmi a výživovými doplnkami. Pri ňom možno i plagát na predajnú akciu. Lekárne majú pre zabránenie postupného poklesu obratu prakticky jedinú možnosť: podporovať predaj liekov bez predpisu. Za voľnopredajné lieky minieme v prepočte na jedného obyvateľa 55 euro za rok.

„Podľa pravidelne analyzovaných dát jemne zaostávame v porovnaniach so západnou Európou,“ hovorí Rastislav Božek, riaditeľ Sprinx Systems, a.s. „Priemerné výdavky na západ od našich hraníc sú podľa zbieraných údajov 68 euro na obyvateľa.“ Za voľnopredajné lieky platia ročne najviac vo Švajčiarsku – priemerné výdavky na jedného obyvateľa sa pohybujú na hranici 120 eur.

Zložitá situácia lekární

„Verejné lekárne sa nachádzajú v ťažkej situácii, pretože v prípade liekov na lekársky predpis je cena regulovaná štátom a tlačená nadol,“ komentuje Rastislav Božek. „Jedným z riešení tohto tlaku na zníženie nákladov na lieky je práve posilňovanie predaja voľnopredajných liekov. Lekárne odporúčaním vhodných voľne predajných prípravkov vychádzajú v ústrety najmä požiadavkám svojich zákazníkov. Tí si totiž stále častejšie zájdu kúpiť voľnopredajný liek, než aby si od lekára nechali vystaviť recept. Toto správanie súvisí aj so zvyšujúcou sa kúpnou silou obyvateľstva. „

Aktuálne je u nás 1955 verejných lekární. Z toho 21% lekární patrí reťazcom a 1544 lekární je nesieťových.

Lekárne pravidelne navštevujú zástupcovia rôznych farmaceutických spoločností a pomáhajú im s výberom voľnopredajných prípravkov. Pre efektívne riadenie svojich aktivít môžu používať globálny CRM systém VEEVA postavený na platforme SalesForce.com. Ide o cloudový systém (SaaS), obchod možno teda riadiť odkiaľkoľvek. „Je to CRM systém, ktorý má všetku robustnosť globálnych riešení, pritom ale úplne reflektuje potreby lokálneho trhu. Veľkou prednosťou tohto systému je možnosť prepojenia dát o predaji distribútorov s transferovými objednávkami, „opisuje v stručnosti systém Lukáš Bartoš zo spoločnosti Sprinx Consulting, v súčasnosti jediný certifikovaný správca VEEVA pre ČR a SR.